Przełącznik Nav
Zmień
Wybrany termin dostawy:
Wtorek 21/05
Zamówienia przyjmujemy do: Poniedziałek 20/05 10:00
Mój koszyk

Zbilansowana dieta dla całej rodziny

18 February
blog-image

Zbilansowana dieta dla całej rodziny

Zaplanowanie jadłospisu dla całej rodziny, tak aby każdy posiłek był zbilansowany to nie lada wyzwanie. Oprócz dobrego smaku, posiłki powinny być również zdrowe, pełne składników odżywczych. Dlaczego? Aby dbać o swoją kondycje fizyczną i umysłową. Dzieci uczące się, pracujący rodzice, a także osoby starsze, każdy z nas potrzebuje dobrze zbilansowanej diety, aby móc funkcjonować w ciągu dnia i utrzymać dobre zdrowie.

 

Co powinien zawierać każdy posiłek?

 

Dobrze ułożony jadłospis powinien zawierać przede wszystkim aminokwasy, kwas foliowy, błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, cukry złożone i proste oraz witaminy.

Ale czego dostarczają poszczególne produkty?

 

Ile razy dziennie powinniśmy jeść?

 

Dietetycy zalecają spożywanie pięciu posiłków dziennie. Przy zachowaniu takiej ilości nasz organizm będzie w świetnej kondycji przez cały dzień, metabolizm będzie działał przez cały czas na pełnych obrotach i nie odłoży się tkanka tłuszczowa.

Pamiętajmy również o naszych Pociechach. Buzia naszego Dziecka jest lustrzanym odbiciem Mamy i Taty. Jeżeli więc my sięgniemy po zdrowe produkty, nasze Dziecko również to zrobi. Dzięki temu łatwiej będzie dbać i o Jego zdrowie.

Warto również wiedzieć, że dieta nie będzie taka sama dla wszystkich członków rodziny. Każdy z nas jest inaczej zbudowany i potrzebuje innych składników odżywczych, dlatego dieta poszczególnych członków rodziny powinna się od siebie różnić.

 

Zdrowa dieta dla kobiety

 

Najlepsza dieta dla Pań, które mają lekką, siedzącą pracę to taka, która zawiera około 2000 kcal dziennie. W skład tych kalorii powinno wchodzić dużo warzyw, małe ilości cukru i tłuszczu roślinnego.

Stałym elementem diety powinno być ciemne pieczywo, ziemniaki, ryż, orzechy, produkty zbożowe z pełnego ziarna, świeże i suszone owoce. Aby zapobiec osteoporozie należy włączyć do diety również ryby smażone i migdały.

Pamiętajcie drogie Panie, że nabiał jest bardzo ważny w waszej diecie, ale w umiarkowanych ilościach. Dobrze, aby białko dostarczane organizmowi pochodziło z roślin i ryb, a w mniejszej ilości z chudego mięsa. Nie należy również stosować dużej ilości masła czy dodawać zawiesistych sosów do potraw.

Zdrowa dieta dla mężczyzn

 

Dzienna dawka zapotrzebowania kalorii dla Panów wynosi ok. 3000 kcal. Męska dieta zwiera dużo kalorii, w których powinny się zawierać produkty takie jak: ryby, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso i wędliny. Mężczyzna potrzebuje również bardzo dużo błonnika, który znajdzie przede wszystkim w: owocach, warzywach, kaszach i zbożach.

Panowie powinni stanowczo ograniczyć spożycie tłuszczu zwierzęcego, cukru, produktów z oczyszczonej białej mąki oraz soli.

Nie stosowanie się do zdrowej diety powoduje niedomagania układu krążenia i nowotwory prostaty, przez które, tak jak udowodniły ostatnie badania, Panowie żyją krócej.

CIEKAWOSTKA: Pestki dyni zawierają składniki chroniące przed rakiem prostaty. Wniosek? Spożywajcie ich dużo, Panowie!

 

 

Zdrowa dieta dla nastolatka

 

Młody człowiek potrzebuje diety, która zawiera o 200 kcal więcej niż dieta osoby dorosłej. Nastolatek poza okresami gwałtownego wzrostu, przeżywa też burzę hormonów – jest bardziej aktywny fizycznie i regularnie wysila szare komórki.

Przed wyjściem z domu powinny zjeść pożywne, pełnowartościowe śniadanie (np. musli). Powinny również zabierać ze sobą drugie śniadania, aby metabolizm dobrze funkcjonował. Powinno ono zawierać pełnoziarniste pieczywo wraz z jajkiem, serem, tuńczykiem, zieleniną lub jogurtem bez cukru.

CIEKAWOSTKA: Lekarstwem na problemy z cerą są wszystkie rośliny zielone. U dziewcząt nie powinno zabraknąć w zdrowej diecie żelaza, które zawiera m.in. wątróbka i soczewica. A u chłopców na często występujące bóle stawów u chłopców – najlepiej sprawdzą się truskawki, które dostarczą brakujących składników.

 

Zdrowa dieta dla seniora

 

W menu diety seniora powinny się znaleźć przede wszystkim przetwory zbożowe (np. pieczywo pełnoziarniste), kasze, ryże i ziemniaki (najlepiej gotowane na parze).

Dobrze raz w tygodniu jeść gotowane mięso (np. mięso drobiowe), a dwa razy w tygodniu około 200 g ryb, które zwiększają poziom dobrego cholesterolu, zmniejszają krzepliwość krwi oraz zapobiegają miażdżycy i chorobom serca.

W jadłospisie nie można zapomnieć również o białku, dzięki któremu wzmacniają się kości. Natomiast jedzenie dwa razy w tygodniu warzyw strączkowych obniża cholesterol i chroni serce. Należy pamiętać, że jedzenie warzyw i owoców jest nieocenionym źródłem witamin, błonnika, potasu, wapnia i magnezu.

CIEKAWOSTKA: Jedzenie owoców i warzyw opóźnia procesy starzenia się, zmniejsza ryzyko nowotworów i miażdżycy.

 

Jeżeli  odpowiadają Waszym podniebieniom, zapraszamy na stronę